Jak prawidłowo montować parapety?

parapet montaż

Parapet stanowi integralną część okien i wraz z innymi elementami ozdobnymi, takimi jak zasłony i firany, decyduje o charakterze pomieszczenia. Co ważne, na ostateczny efekt wpływa zarówno materiał użyty do jego wykonania, jak i sposób montażu. Na czym polega tajemnica poprawności z tym zakresie? I o czym warto pamiętać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jak zamontować parapet okienny?

Krokiem, od którego należy rozpocząć pracę jest dokładne wymierzenie otworu i dopasowanie do niego wielkości parapetu. Warto pamiętać, że parapet ma wystawać z obu stron muru około kilku centymetrów – ma to bowiem wpływ na jego właściwości termoizolacyjne.

Co zrobić w przypadku, gdy szczelina okazuje się zbyt duża? Konieczne staje się wtedy jej zmniejszenie przy użyciu m.in. zaprawy cementowej. Z kolei jeśli otwór jest zbyt mały, konieczne jest jego powiększenie, a co za tym idzie wykucie ściany.

Gdy otwór jest już starannie dopasowany, pora na wykonanie małych szczelin, w których umieszczany jest klej montażowy. To właśnie w tych rowkach mocowany jest parapet. Dla zapewnienia stabilności i właściwego nachylenia konieczne jest jego zaklinowanie przy pomocy wtyków i podpórek.

Montaż parapetu wewnętrznego – o czym pamiętać?

Montaż parapetu wymaga wiedzy i doświadczenia. Warto też pamiętać o kilku ważnych zasadach, które ułatwią to zadanie. Oto kilka porad:

  • kluczowe znaczenie ma planowanie i odpowiednie przygotowanie; dotyczy to zarówno przeanalizowania sposobu montażu, jak i przygotowania niezbędnych akcesoriów i materiałów, 
  • podczas montażu liczy się nie szybkość, a precyzja; to detale decydują bowiem o jakości efektu końcowego,
  • technika montażu, a także rodzaj zastosowanych materiałów (przede wszystkim klejów) musi być dopasowana do surowca, z jakiego został stworzony parapet.