Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

pies przy parapecie

Aranżacja, w której czujemy się komfortowo to połączenie wielu pasujących do siebie przedmiotów. Niezwykle ważna jest harmonia pomiędzy funkcjonalnością, a estetyką, tak by całe pomieszczenie było modne, a jednocześnie wygodne. Elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę są parapety wewnętrzne. Jak dobrać je do okna? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Dobór parapetu wewnętrznego – o czym pamiętać?

Wybierając parapet wewnętrzny należy pamiętać, o tym, że stanowi on ważną część aranżacji okien. Jednocześnie jednak jest elementem dodatkowym, który mimo swojej istotnej funkcji, nie może rozpraszać. Najlepiej więc, by był dopasowany do charakteru okna, a także do stylu innych elementów znajdujących się w pomieszczeniu (podłoga, meble, blaty, kolor ścian). Dzięki temu cała aranżacja stanie się spójna.

Oprócz koloru bardzo ważne jest dopasowanie ogólnej stylistyki. Jeśli bowiem okna to standardowe, plastikowe propozycje, parapety nie powinny być zbyt wystawne. Jeśli jednak wybraliśmy okna klasy premium, konieczne jest dopasowanie eleganckiego, wykonanego według najwyższych standardów parapetu.

Jak dobrać parapet do okna?

O czym jeszcze warto pamiętać dobierając parapet wewnętrzny do okna? Oto kilka ważnych wskazówek:

  • duże znaczenie ma materiał wykorzystany do stworzenia produktu; powinien on być dopasowany nie tylko swoją kolorystyką, ale również jakością, tak by służył nam przez długi czas (dostępne opcje to m.in. PCW, drewno, marmur, czy granit), 
  • oprócz wysokiej jakości produktu duże znaczenie ma jego profesjonalne zamocowanie, tak by pełnił swoją funkcję i zapobiegał niekorzystnym mostkom termicznym,
  • wybór parapetu warto przeprowadzić już na etapie planowania pomieszczenia, tak by od początku szukać produktu, który spełnia nasze oczekiwania.